Chemický peeling

Chemický peeling je korektivně dermatologická metoda, které se používá zejména k léčbě projevů stárnutí kůže a k léčbě akné. Principem metody je aplikace zpravidla ovocné kyseliny v nižší koncentraci (kosmetička) nebo vyšší koncentraci (lékař) na ošetřované partie kůže.

Vzhledem k tomu,že spolupracujeme s klinikou LLC v Olomouci,konkrétně s kožní lékařkou,specialistkou na laserovou a korektivní dermatologii Mudr. Evou Galnorovou,lze v našem salonu absolvovat chemický peeling kosmetický i lékařský.

Slovo "peeling" pochází z angličtiny a znamená olupování. Metoda peelingu není nijak nová, již ve starověkém Egyptě ženy používaly podobné postupy k omlazení kůže. Peeling může být buď mechanický nebo chemický.

 • Mechanický peeling znamená ošetření pleti krémy s abrazivními přísadami (např. drcenými mandlovými otrubami, jemným pískem apod.), které nanášejí lehkou masáží, při níž dochází mechanicky k odloučení nejpovrchněji uložené části rohové vrstvy pokožky. Tímto způsobem je možné dosáhnout mírného vyhlazení pleti, ale častá a nešetrná aplikace může vést i k poškození kůže.
 • Chemický peeling využívá některé chemické vlastnosti určitých látek k odloučení nejpovrchnějších částí pokožky. Na kůži se aplikují nejčastěji ovocné kyseliny (např. alfa hydroxylová kyselina, získávaná převážně z cukrové třtiny), které naruší kůži do určité požadované hloubky. Po ošetření následuje regenerace pokožky a škáry, nová kůže je hladší a kvalitnější. Je to proto, že obnova kožních buněk se zrychlí, zlepší se kvalita elastických vláken, zlepší se hydratace kůže (zvýší se vazebná kapacita pro vodu), sníží se produkce mazu a upraví se abnormální rohovění (folikulární keratinizace). Nezanedbatelným účinkem chemického peelingu je i efekt antioxidační.

Chemický peeling je nejvhodnější provádět na podzim a v zimě, tj. před prvním jarním sluncem. Před vlastním chemickým peelingem s vyšší koncentrací,který již dělá lékař, se provádí tzv. domácí příprava. Během ní se na kůži aplikují krémy s ovocnými kyselinami v nižších koncentracích než té, jež se užívá k vlastnímu ošetření. Po několika týdnech je kůže připravena na profesionální ošetření např. vysoce koncetrovanou kyselinou glykolovou.U nižších koncentrací do 10% není domácí příprava nutná.

Po ošetření je nutná dlouhodobá fotoprotekce, tj. používání krémů s vysokým slunečním filtrem. Nutné se vyvarovat přímého slunečního záření nejméně dva následující dny. Po celou dobu kúry je doporučeno používat krém s ochranným faktorem proti UV záření, a to minimálně ještě dva týdny po posledním ošetření.Jinak by se mohly vytvořit pigmentace. Je dobré se též vyvarovat sauny,bazénu a intenzivnímu sportu do 24 až 48 hodin po ošetření,pletˇ je hluboce otevřená.

Pletˇ může být bezprostředně po ošetření lehce narůžovělá a následně se bude lehoučce šupinkovat.

Chemický peeling by se neměl aplikovat při herpesu, ekzému, po mechanickém peelingu, na podrážděnou nebo popálenou pleť či na řezné rány a plošné bradavice.

Nejlepších výsledků lze metodou chemického peelingu dosáhnout u mastné pleti, akné a u změn předčasného stárnutí kůže vlivem slunečního záření (tzv. "photoaging"), konkrétně lze tuto metodu použít k:

 • zlepšení stavu mastné pokožky, např. u akné,
 • zmenšení velikosti pórů, příp. mírné oploštění jizviček po akné,
 • zjemnění povrchu pokožky,
 • stresovaná,povadlá pletˇ
 • pletˇ po hormonálních změnách-menopauza
 • vyhlazení povrchových stařeckých bradavic (hyperkeratóz),
 • vyhlazení jemných povrchových vrásek,
 • podpora hydratace kůže,
 • vyjasnění stařeckých skvrn a jiných změn pigmentace (např. melasma).

Chemický peeling je při dodržení správného postupu u správné diagnózy velmi účinnou léčebnou a korektivní metodou, která mnohdy může nahradit jiné, mnohem finančně nákladnější ošetření (např. ošetření lasery). Jindy je metodou, která se hodí na mírnější projevy předčasného stárnutí pleti, kdy zákrok laserový ještě není nezbytný. Chemický peeling má tedy své nezastupitelné místo v komplexní terapii, nejlépe je jej používat vedle řady dalších metod (např. implantáty do kůže, omlazení kůže lasery, botulotoxin apod.).

logo Charme patička